środa, 4 września 2013

6. Jack control - wirtualny mixer Ubuntu. Od instalacji do przycisku START


   Po dostosowaniu naszego Ubuntu dotarliśmy w końcu do obsługi dźwięku. Nie pozostało więc nic innego jak zapoznać się z wirtualnym mixerem JACK control.

Z jego pomocą będziemy w stanie kontrolować niemal wszystkie programy do obróbki dźwieku, jakie są dostępne na platformę Linuxa. Warto wspomnnieć, że wielu z nich nie będziemy w stanie bez niego w ogóle uruchomić. JACK obsługuje więszkość kart dźwiękowych, więc nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem swojego sprzętu. Poniżej opiszę najważniejsze opcje, oraz pokażę jak na Jacku pracować.

Włączamy sprzęt np. przy pomocy kombinacją alt+F2. W okno uruchamiania programów wpisujemy qjackctl i zatwierdzamy. Pojawi nam się panel JACK Audio Connection Kit. Standardowo trzeba najlpierw zajrzeć do zakładki setup i ustalić niektóre parametry.

Najważniejsza jest dla nas zakładka settings, więc na jej ustawieniach się głównie skupie. Pozostałe nie są nam potrzebne do uruchomienia w pełni działającego programu, ale oczywiście polecam przejrzeć na własną rękę.


Na początek podpiszmy swój profil w kolumnie preset name. Jeżeli chodzi o driver to proponuję ustawić opcję ALSA (Advanced Linux Sound Architecture), która według mnie dobrze sobie radzi ze stawianymi jej wymaganiami.

W parametrach proponuję zaznaczyć opcję realtime oraz monitor.
Zakładka frames/period w dużej mierze wpływa na latencję, czyli opóźnienie od wysłania sygnału do rzeczywistego pojawienia się go w naszym komputerze. Bardzo wyraźnie możemy ją odczuć, np. podczas szybkich fragmentów tworzenej kompozycji, gdy ilość wysyłanych przez nas sygnałów na sekundę jest stosunkowo duża. Opóźnienie to związane jest oczywiście z wydajnośćią naszego procesora itd. Im mniejsza wartość w polu frames/period, tym latancja mniejsza. Należy jednak pamiętać, że tym samym wzrasta obciążenie komputera i grany przez nas dźwięk może być pełen trzasków, lub program po prostu przestanie pracować.


Pole sample rate, czyli tak zwane próbkowanie, określa z jaką częstotliwością dociera do nas dźwięk. Wysłany przez nas analogowy sygnał musi być przektrzałcony na język komputerowy. Aby oszukać ludzkie ucho przyjęło się, że wystarczy 44 100 próbek na sekundę dla każdego kanału, co wykorzystywane jest w formacie CD- Audio. Im większa wartość próbkowania, tym bardziej dokładnie odwzorowany będzie sygnał.

W polach input, output device wybieramy z jakich urządzeń chcemy skorzystać. (Jeśli pracujemy na laptopie z wbudowaną kartą dźwiękową i mikrofonem zostawiamy wartość default) Niestety nie rzadko jack wcale nie sugeruje się tymi ustawieniami i w przypadku posaidania dwóch kart dźwiękowych (jednej wbudowanej, drugiej zewnętrznej) musimy ustalić, którą kartę nasz komputer ma traktować jako domyślną.

Do tego celu musimy najpierw sprawdzić jak system widzi nasze urządzenia. W terminalu odpalamy komendę:

less /proc/asound/modules


 Następnie musimy dodać w bazie ALSY odpowiedni wpis. W tym celu wpisujemy komendę:

sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

Na końcu otwartego dokumentu umieszczamy wpis mówiący, o tym która karta ma być odpalana na starcie. U mnie dodałem wpis: 
 
options snd_hda_intel index=1
options snd_usb_ugm96 index=0

Cały dokument wygląda tak:




Od teraz przy każdym starcie komputera dźwięk obsługiwany jest przez zewnętrzną kartę UGM96.

Gdy uporamy się z parametrami proponuję zresetować program, i odpalić upragniony start.

Jeśli wszystko poszło po naszej myśli JACKOWI zapalą się kontrolki i będzie on gotowy do działania. W tym momencie należy za pomocą przycisku connect połączyć go z wybranym programem, ale o tym w następnym poście.

Czasami bywa tak, że JACK mimo naszych starań nie chce odpalić pokazując nam uporczywie np:



 Nie należy jednak składać broni! Powodów błędu może być mnóstwo. Ja znam jedno rozwiązanie, które działa w przeważającej większości przypadków. Wystarczy usunąć jackowi plik konfiguracyjny z zapisanymi profilami, który najczęściej sprawia problemy ( może wystąpić konieczność ponownej konfiguracji jacka). Żeby to zrobić należy:

W terminalu wpisać komendę sudo mc  (jeśli nie mamy tego pakietu, wiemy co zrobić) następnie wejść w /home/user/.config/rncbc.org i oczywiście usunąć plik QjackCtl.conf, to powinno rozwiązać wszystkie problemy :)







Paweł Włodarski
p.wlodarski@interia.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz