Zastanawialiście się pewnie jak i czy w ogóle znane z Windows programy internetowe funkcjonują w Ubuntu. Postaram się dziś przedstawić najważniejsze z nich.
Zacznijmy więc od bardzo istotnego dla wielu programu Gadu-gadu.
Oczywiście w Ubuntu fukcjonuje coś takiego, jednak pod nazwą Kadu. Nie jest to jednak odpowiednik gadu, lecz jego klient. Można wieć mieć swoj stary numer gg i spokojnie korzystać z niego za pomocą Kadu. Instalacja na linuxie odbywa się za pomocą znanego już nam programu Synaptic.
Kolejnym ważnym elementem może okazać się klient poczty. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem okazuje się być program Mozilla Thunderbird, który w zupełności spełnia moje oczekiwania. Jest w pełni sprzężony z systemem i przeglądarką, więc nie powinno być z nim najmniejszego problemu.
Trudności natomiast mogą pojawić się przy korzystaniu ze Skype'a. Nie sama instalacja jest trudna, lecz sprawienie by program działał poprawnie. Problem tkwi bowiem w dwóch różnych silnikach dźwiękowych dostępnych na Ubuntu, a mianowice ALSA i Pulse Audio.
Jeśli więc nic nie słychać w rozmowie testowej należy sprawdzić najpierw ustawienia pulse audio (system -> preferencje -> dźwięk), czy kanał wyjścia nie jest wyciszony.
Jeśli wszystko wydaje się być na swoim miejscu i nic nadal nie słychać, mamy prawdopodobnie bardzo powszechny przypadek konfliktu alsa z pulseaudio. Aby naprawić ten błąd należy wyłączyć pulseaudio. Akcję tę wykonujemy wpisując w terminal killall pulseaudio. Nie jest to jednak takie proste, gdyż nawet po wyłączeniu program za chwilę włącza się ponownie. Żeby sytuacja ta nie miała miejsca należy:
"uruchomić komendę:
gedit ~/.pulse/client.conf
i dopisać do tego pliku linijkę "autospawn = no".
Teraz można wyłączyć pulseaudio i odpalić skype. Po zakończeniu rozmowy można ponownie odpalić pulseaudio."
Żeby ułatwić to wszystko powstał prosty skrypt, który wykonuje wszystkie niezbędne procesy. Aby go utworzyć należy:
1. Utworzyć dokument tekstowy (ppm na pulpicie -> utwórz dokument)
2. Wkleić do niego poniższą komendę:
#!/bin/bash
killall pulseaudio
skype
pulseaudio
3. Zapisać plik z rozszerzeniem skryptu (.sh)
Aby zautomatyzować cały proces można podmienić sciężkę dostępu do Skype'a. W tym celu należy wejść w modyfikuj menu -> internet -> skype -> jako polecenie podać ściężkę dostępu naszego skryptu.
Gdy już uporamy się z dźwiękiem, możemy sprawdzić czy Skype poprawnie nagrywa to, co mówimy. Jeśli tak nie jest należy włączyć w terminalu alsamixer, nacisnąć F4 i sprawdzić czy nie mamy wyciszonego wejścia.
Następnia warto sprawdzić czy mikrofon w ogóle reaguje na sygnały z otoczenia. Włączamy ponownie ->system -> preferencje -> dźwięk i w zakładce wejście sprawdzamy czy nasz mikrofon reaguje. Jeśli nic nie jest wyciszone, a mimo to dźwięk dalej nie dochodzi do systemu to raczej nie pozostało nam nic innego niż czekanie na kolejną wersję systemu, w której być może ten błąd nie będzie występował.
Jeśli często korzystacie z serwerów typu Rapidshare, bardzo przydatny może okazać się dla Was program JDownloader.
Program ten obsługuje większość serwerów tego typu. Dzięki niemu nie będziecie musieli czekać, aż jeden part się ściągnie, by załadować kolejny.
Program jest prosty w obsłudze i świetnie spełnia swoje zadanie.
Jeżeli preferujecie raczej torrenty to mogę zaproponować program qBittorent, jako klienta torrentów. Nic go nie różni od kolegów z Windowsa, więc nie ma potrzeby go opisywać.
Istnieje oczywiśćie wiele innych aplikacji i przydatnych programów. Sądzę jednak, że przedstawiony zestaw spełni większość waszych wymagań. Przynajmniej na początek :)
p.wlodarski@interia.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz