wtorek, 19 maja 2015

19. Cyfrowa Stacja Robocza - Ardour 3 cz. 3/3 - obsługa MIDI




W przypadku kiedy koniecze będzie dodanie do nagrania audio ścieżki MIDI, z pomocą może nam przyjść Ardour 3.




Jak już wcześniej wspomniałem obsługa MIDI w Ardourze jest dość uciążliwa i ograniczona, jednak jeśli nie mamy innego wyjśćia, możemy "spróbować" się z nią zmierzyć.

Cały proces sprowadza się do następujących czynności:
1. Pobieramy paczkę ardour3vst  lub, co polecam, dodajemy sobie repozytorium np. z AV Linux lub KX Studio. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliście wrzucam taką paczką tu.

2. Jeśli instalacja przebiegła pomyślnie możemy odrazu wrzucić nasze wtyczki lxvst  (wersja na Linuksa) i vst (wersja na Windowsa). Jeśli zainstalujemy zwykły Ardour 3, będziemy mogli obsługiwać tylko ten pierwszy rodzaj.




3. Lxvst wrzucamy do /usr/lib/lxvst
   Vst (tylko .dll) wrzucamy do /usr/lib/vst 

Jeśli mamy jakieś problemy z tą operacją z powodu braku dostępu do katalogu /usr, proponuję odpalić "pliki" z uprawnieniami roota.
W tym celu wchodzimy w terminal i wpisujemy: sudo gksu nautilus (jeśli mamy ubuntu), sudo gksu dolphin (jeśli mamy kx studio).

Po wpisaniu hasła wyświetli nam się folder z naszymi plikami z uprawnieniami administratora. Pamiętajmy oczywiście, że jeśli podanych wyżej folderów nie ma w naszym /usr/lib, to należy je najzwyczajniej w świecie utworzyć :)
Teraz dla spokoju sumienia proponuję zresetować system.

4. Dopiero po tak przygotowanej bibliotece możemy odpalić Jacka i Ardoura 3.
Jeśli korzystamy z fizycznej klawiatury MIDI (co prędzej czy później musi nastąpić), warto w tym miejscu sprawdzić czy JACK (a właściwie ALSA) w ogóle ją rozpoznaje. To bardzo ważny element, możemy bowiem godzinami grzebać w ustawieniach Ardoura, jeśli jednak ALSA nie widzi naszej klawiatury, nic nie wskuramy.
W połączeniach JACK'A sprawdzamy czy nasza klawiatura została rozpoznana. W moim przypadku jest to AKAI mpk mini.




5. Teraz należy połączyć MIDI Playback klawiatury z MIDI in Ardoura. Z doświadczenia wiem, że te połączenia czasami mogą wyprowadzić z równowagi, dlatego, w razie problemów kombinujcie z wejściami MIDI aż się uda, a jeśli to nastąpi zapiszcie sobie sesję JACK/Patchbay.

6. UFF... w końcu możemy zasiąść za sterami Ardoura. Klikamy Ścieżka/Dodaj Ścieżkę lub Szynę, wybieramy MIDI i w zakładce Instruments wybieramy z jakim pluginem chcemy utworzyć ścieżkę. 

Wybrałem domyślny instrument Reasonable Synth i ok.



Od teraz powinniśmy za pomocą naszej klawiatury sterować tym synthem. 
Jeśli chcemy odpalić inny plugin to cofamy się o krok i z rozwijanej listy wybieramy interesującą nas wtyczkę.
Reszta przebiega podobnie jak w przypadku sygnału audio :)







Paweł Włodarski
p.wlodarski@interia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz