wtorek, 11 lutego 2014

16. Linux Multimedia Studio cz. 3/3 - obsługa wtyczek VST



 

   W miarę upływu czasu może się okazać, że wbudowane wtyczki i instrumenty nie spełniają naszych wszystkich wymagań. Zaczyna nam brakować niektórych brzmień znanych z Windows i chcielibyśmy na powrót usłyszeć nasze wtyczki VST.


Wbrew panującym poglądom na Ubuntu Studio możliwa jest obsługa wtyczek VST. Mowa tu zarówno o tych stworzonych na Linuxa oraz typowo Windowsowych, a całość sprowadza się do kilku prostych czynności. Żeby wszystko było jasne, wyjaśnię to krok po kroku:

1. Aby włączyć naszą ulubioną wtyczkę VST musimy zainstalować ją za pomocą programu
WINE.

2. Następnie wejść w folder z naszą wtyczką i skopiować bibliotekę .dll




3. Jeżeli nie mamy jakichś specjalnych preferencji, proponuję skopiować ją do folderu /usr/lib/vst np. za pomocą programu
Midnight Commander.

4. Następnie uruchamiamy LMMS oraz wchodzimy w zakładkę
edycja/ustawienia/ścieżki oraz ustalamy nasz katalog wtyczek VST (czyli miejsce gdzie skopiowaliśmy nasze .dll), zapisujemy i restartujemy program.



5. Z dostępnych instrumentów wybieramy host wtyczek VST czyli program
VeSTige, którego zadaniem jest właśnie obsługa wtyczek VST.

Możliwość ta bardzo poprawia moje wrażenia dotyczące tego programu. Nie nazwałbym tego programu "profesjonalnym narzędziem", ale dzięki prostej obsłudze, i możliwości uruchamiania VST Linux Multimedia Studio, może być bardzo przydatnym narzędziem w naszej produkcji muzycznej :)






Paweł Włodarski
p.wlodarski@interia.pl







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz